Пробиотиците са живи микроорганизми, които, когато се консумират в достатъчни количества, предлагат ползи за здравето на гостоприемника. Те обикновено се намират в ферментирали храни като кисело мляко и кисело зеле или се предлагат като хранителни добавки. Пробиотиците подпомагат храносмилането, подобряват усвояването на хранителните вещества и насърчават растежа на полезни бактерии в червата. В тази статия ще обсъдим десетте основни предимства на качествения пробиотик за стомах и черва.
Подобрено храносмилане
Една от най-известните ползи от пробиотиците е подобряването на храносмилането. Те помагат за разграждането на храната, усвояването на хранителните вещества и елиминирането на отпадъците. Консумирането на пробиотици може да облекчи симптомите на непоносимост към лактоза, синдром на раздразнените черва (СРЧ) и други храносмилателни нарушения.
По-здрава имунна система
Пробиотиците могат да стимулират имунния отговор и да произвеждат антитела, които се борят с вредните бактерии и вируси. Поддържането на здравословна флора на червата може да помогне за предпазване от инфекции и други заболявания.
Намалява възпалението
Хроничното възпаление е свързано с много заболявания, включително сърдечни заболявания, рак и невродегенеративни разстройства. Пробиотиците могат да помогнат за намаляване на възпалението чрез модулиране на имунния отговор и насърчаване на баланса на чревните бактерии.
Поддържа когнитивната функция
Червата и мозъкът са тясно свързани чрез т.нар. „ос черва-мозък“. Здравите черва са от решаващо значение за поддържане на добра когнитивна функция. Някои проучвания показват, че пробиотиците могат да помогнат за подобряване на паметта, вниманието и настроението, като стимулират производството на невротрансмитери като серотонин и допамин.
Увеличава усвояването на витамини
Някои щамове пробиотици, като Lactobacillus acidophilus и Bifidobacterium bifidum, могат да увеличат усвояването на определени витамини, особено витамин К2. Този витамин играе решаваща роля в усвояването на калций и поддържането на здрави кости.
Предпазва от алергии и астма
Проучванията показват, че децата, изложени на пробиотици през първите години от живота си, имат по-малък риск от развитие на алергии и астма. Това може да се дължи на способността на пробиотиците да модулират имунния отговор и да насърчават баланса на чревните бактерии.
Намалява резистентността към антибиотици
Прекомерната употреба на антибиотици може да доведе до резистентни към антибиотици бактерии, сериозна заплаха за общественото здраве. Пробиотиците могат да помогнат за намаляване на резистентността към антибиотици чрез производство на естествени антимикробни съединения, които инхибират растежа на вредните бактерии.
Предотвратява рак
Възпалението и оксидативният стрес са ключови фактори, допринасящи за развитието на рак. Чрез намаляване на възпалението и осигуряване на антиоксидантна подкрепа, пробиотиците могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на злокачествени заболявания.
Поддържа здравето на сърцето
Пробиотиците могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане, нивата на холестерола и нивата на триглицеридите, като всички те са рискови фактори за сърдечни заболявания. Освен това, някои щамове пробиотици могат да превърнат вредния LDL холестерол в безвреден холестерол, намалявайки риска от атеросклероза.
По-добро психично здраве
Нарушенията на психичното здраве, като депресия и тревожност, са все по-често срещани в наши дни. Проучванията показват, че пробиотиците могат да помогнат за подобряване на настроението и когнитивната функция чрез стимулиране на производството на невротрансмитери като серотонин и допамин.
Източник: DR-D.eu
tadalafil eli